Portugal i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 81 idrottare som blivit uttagna av Portugals olympiska kommitté.[1]
Badminton
Herrsingel
- Marco Vasconcelos
- Sextondelsfinal → besegrades (15-5, 15-5) by Storbritannien Richard Vaughan
Brottning
Cykling
Landsväg
Herrarnas linjelopp
- Sérgio Paulinho → 5:41:45 ()
- Nuno Ribeiro → 5:41:56 (27:a)
- Cândido Barbosa → fullföljde inte
- Gonçalo Amorim → fullföljde inte
Herrarnas tempolopp
- Sérgio Paulinho → 1:01:25.63 (25:a)
Fotboll
- Herrar
Nr | Namn | Födelsedatum | Ålder | Matcher | Mål | 10px | 10px10px | 10px |
Målvakter |
1 | José Moreira | 20.03.1982 | 23 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
18 | Bruno Vale | 08.04.1983 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Försvarare |
12 | Nuno Frechaut | 24.09.1977 | 26 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 |
6 | Fernando Meira | 05.06.1978 | 26 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5 | Ricardo Costa | 16.05.1981 | 23 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 |
16 | João Paulo Andrade | 06.06.1981 | 23 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 |
2 | Mário Sérgio | 28.07.1981 | 23 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
11 | Jorge Ribeiro | 09.11.1981 | 22 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
4 | Bruno Alves | 27.11.1981 | 22 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Mittfältare |
3 | Raúl Meireles | 17.03.1983 | 23 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
10 | Carlos Martins | 29.04.1982 | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
14 | José Bosingwa da Silva | 24.08.1982 | 23 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 |
8 | Hugo Viana | 15.01.1983 | 21 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 |
Anfallare |
13 | Luís Boa Morte | 04.08.1977 | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
15 | Luís Carlos Lourenço da Silva | 05.06.1983 | 21 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
17 | Danny Miguel Alves Gomes | 07.08.1983 | 21 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
9 | Hugo Almeida | 23.05.1984 | 20 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
7 | Cristiano Ronaldo | 05.02.1985 | 19 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 |
Coach |
| Jose Romao | 13.04.1952 | 52 | |
- Gruppspel
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
Irak | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 |
Costa Rica | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Marocko | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 | −3 | 3 |
| 12 augusti 2004 | Irak | 4 – 2 | Portugal | Pampeloponnisiako Stadium, Patras | |
20:30
| | Rapport | | Publik: 5 689 Domare: Divine Evehe (Kamerun)
|
|
| | |
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Francis Obikwelu
- Omgång 1 (heat 5) → 10.09 (1:a, 5:a totalt)
- Omgång 2 (heat 1) → 9.93 NR (1:a, 2:a totalt)
- Semifinal 1 → 9.97 (2:a, 2:a totalt)
- Final → 9.86 NR ()
Herrarnas 200 meter
- Francis Obikwelu
- Omgång 1 (heat 1) → 20.40 (2:a, 3:a totalt)
- Omgång 2 (heat 4) → 20.33 (1:a, 6:a totalt)
- Semifinal 2 → 20.36 (2:a, 4:a totalt)
- Final → 20.14 (5:a)
Herrarnas 800 meter
- João Pires
- Omgång 1 (heat 3) → 1:46.7 (6:a, 29:a totalt)
Damernas 800 meter
- Nédia Semedo
- Omgång 1 (heat 1) → 2:02.61 (5:a, 19:a totalt)
Herrarnas 1 500 meter
- Rui Silva
- Omgång 1 (heat 1) → 3:37.98 (2:a, 7:a totalt)
- Semifinal 2 → 3:40.99 (2:a, 11:a totalt)
- Final → 3:34.68 ()
- Manuel Damião
- Omgång 1 (heat 3) → 3:39.94 (8:a, 19:a totalt)
- Semifinal 1 → 3:37.16 (8:a, 8:a totalt)
Damernas 1 500 meter
- Carla Sacramento
- Omgång 1 (heat 1) → 4:07.73 (8:a, 24:a totalt)
- Semifinal 2 → 4:10.85 (10:a, 22:a totalt)
Damernas 5 000 meter
- Inês Monteiro
- Omgång 1 (heat 2) → 16:03.75 (18:a, 34:a totalt)
Herrarnas 10 000 meter
- Eduardo Henriques → tävlade inte
Damernas 10 000 meter
Herrarnas maraton
- Alberto Chaíça
- Luís Jesus → tävlade inte
Damernas maraton
- Helena Sampaio → 2:49:18 (47:a)
- Ana Dias → 3:08:11 (62n:a)
- Adelia Elias → tävlade inte
- Fatima Silva → tävlade inte
Herrarnas 110 meter häck
- Luís Sá
- Omgång 1 (heat 3) → 14.01 (8:a, 45:a totalt)
Herrarnas 400 meter häck
- Edivaldo Monteiro
- Omgång 1 (heat 5) → 49.53 (4:a, 25:a totalt)
- Semifinal 1 → 49.26 (7:a, 18:a totalt)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Manuel Silva
- Omgång 1 (heat 3) → 8:38.31 (11:a, 33:a totalt)
Herrarnas stavhopp
- Elisabete Tavares → tävlade inte
Herrarnas längdhopp
- Gaspar Araújo
- Kval, group B) → 7.49 (17:a, 33:a totalt)
Herrarnas tresteg
Damernas diskuskastning
- Teresa Machado
- Kval, group B → 58.47 (12:a, 23:a totalt)
Herrarnas släggkastning
- Vítor Costa
- Kval, group A → 72.47 (12:a, 27:a totalt)
Damernas släggkastning
- Vânia Silva
- Kval, group A → 63.81 (18:a, 34:a totalt)
Damernas sjukamp
- Naide Gomes → 6151 poäng (13:a)
- 100 meter häck (heat 3) → 13.58 PB (4:a, 1039 poäng)
- Höjdhopp (grupp A) → 1.85 SB (2:a, 1041 poäng)
- Kulstötning (grupp B) → 14.71 PB (2:a, 841 poäng)
- 200 meter (heat 5) → 25.46 SB (3:a, 845 poäng)
- Längdhopp (grupp A) → 6.10 (8:a, 880 poäng)
- Spjtukastning (grupp B) → 40.75 PB (13:a, 682 poäng)
- 800 meter (heat 3) → 2:20.05 PB (7:a, 823 poäng)
Herrarnas 20 kilometer gång
- João Vieira → 1:22:19 (10:a)
Damernas 20 kilometer gång
Herrarnas 50 kilometer gång
- Jorge Costa → 4:12:24 (34:a)
- Pedro Martins → fullföljde inte
Fäktning
Florett, herrar
- João Gomes
- 32-delsfinal → bye
- Sextondelsfinal → besegrades (15-4) av Egypten Tamer Mohamed Tahoun
Gymnastik
Artistisk
Mångkamp, ind., herrar
- Filipe Bezugo - gick inte vidare i någon gren
Judo
Herrarnas halv lättvikt (-66 kg)
- João Pina — besegrades i kvartsfinalen; återkval semifinal
Herrarnas lättvikt (-73 kg)
- João Neto — besegrades i kvartsfinalen; återkval kvartsfinal
Herrarnas halv mellanvikt (-81 kg)
Damernas halv lättvikt (-52 kg)
Kanotsport
Herrarnas K-1 500 m
- Emanuel Silva
- Heat 3 → 1:40,067 (4:a)
- Semifinal 2 → 1:43,051 (7:a)
Herrarnas K-1 1000 m
- Emanuel Silva
- Heat 3 → 3:29,854 (3:a)
- Semifinal 2 → 3:29,942 (3:a)
- Final → 3:33,862 (7:a)
Ridsport
Fälttävlan
Ryttare | Häst | Gren | Dressyr | Terräng | Hoppning | Totalt |
Kval | Final |
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering |
Carlos Grave | Laughton Hills | Individuell fälttävlan | 72,80 | 70 | 12,80 | 85,60 | 49 | 11,00 | 96,60 | 46 | Gick inte vidare | 96,60 | 46 |
Segling
- Herrar
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* |
João Rodrigues | Mistral | 10 | 2 | 22 | 9 | 3 | 5 | 4 | OCS | 7 | 8 | 8 | 78 | 6 |
Álvaro Marinho Miguel Nunes | 470 | 22 | 5 | 20 | 21 | 10 | 8 | 9 | 1 | 20 | 1 | 8 | 103 | 7 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Damer
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* |
Joana Pratas | Europajolle | 2 | 24 | 17 | 22 | 24 | 16 | 12 | OCS | 22 | 9 | 21 | 169 | 22 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Öppen
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* |
Gustavo Lima | Laser | 1 | 15 | 7 | 28 | 14 | 19 | 6 | 4 | 2 | 1 | 19 | 88 | 5 |
Nuno Barreto Diogo Cayolla | Tornado | DNC | 16 | 14 | 16 | 12 | 13 | 12 | 15 | 11 | 6 | 7 | 122 | 16 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Triathlon
Triathlet | Gren | Simning (1,5 km) | Trans 1 | Cykling (40 km) | Trans 2 | Löpning (10 km) | Total tid | Placering |
Vanessa Fernandes | Damernas triathlon | 19:20 | 0:21 | 1:11:07 | 0:23 | 35:48 | 2:06:15,39 | 8 |
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/POR/summer/2004/ Arkiverad 4 juni 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)