Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1995
| |||
Stadion Ullevi w Göteborgu – arena mistrzostw | |||
Data | 5-13 sierpnia 1995 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | |||
Stadion | Ullevi | ||
Liczba konkurencji | 44 | ||
Liczba zawodników | 1755 | ||
Liczba reprezentacji | 190 |
5. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbywały się w dniach 5-13 sierpnia 1995 roku na stadionie Ullevi w Göteborgu. W zawodach lekkoatletycznych startowało ogółem 1755 zawodników ze 190 krajów[1].
Göteborg został wybrany na gospodarza zawodów w sierpniu 1991 roku. Po raz pierwszy w historii zostały rozegrane zawody w konkurencji biegu na 5000 m kobiet, zastąpiły one zmagania w konkurencji biegu na 3000 m[2].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | 1. miejsce | Wynik | 2. miejsce | Wynik | 3. miejsce | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 100 m (szczegóły) | Donovan Bailey | 9,97 | Bruny Surin | 10,03 | Ato Boldon | 10,03 |
Bieg na 200 m (szczegóły) | Michael Johnson | 19,79 | Frankie Fredericks | 20,12 | Jeff Williams | 20,18 |
Bieg na 400 m (szczegóły) | Michael Johnson | 43,39 | Butch Reynolds | 44,22 | Gregory Haughton | 44,56 |
Bieg na 800 m (szczegóły) | Wilson Kipketer | 1:45,08 | Arthémon Hatungimana | 1:45,94 | Vebjørn Rodal | 1:45,68 |
Bieg na 1500 m (szczegóły) | Noureddine Morceli | 3:33,73 | Hicham El Guerrouj | 3:35,28 | Vénuste Niyongabo | 3:35,56 |
Bieg na 5000 m (szczegóły) | Ismael Kirui | 13:16,77 | Khalid Boulami | 13:17,15 | Shem Kororia | 13:17,59 |
Bieg na 10 000 m (szczegóły) | Haile Gebrselassie | 27:12,95 | Chalid Skah | 27:14,53 | Paul Tergat | 27:14,70 |
Maraton (szczegóły) | Martín Fiz | 2:11:41 | Dionicio Cerón | 2:12:13 | Luíz Antônio dos Santos | 2:12:49 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami (szczegóły) | Moses Kiptanui | 8:04,16 | Christopher Koskei | 8:09,30 | Saad Shaddad Al-Asmari | 8:12,95 |
Bieg na 110 m przez płotki (szczegóły) | Allen Johnson | 13,00 | Tony Jarrett | 13,04 | Roger Kingdom | 13,19 |
Bieg na 400 m przez płotki (szczegóły) | Derrick Adkins | 47,98 | Samuel Matete | 48,03 | Stéphane Diagana | 48,14 |
Sztafeta 4 × 100 m (szczegóły) | Kanada | 38,31 | Australia
| 38,50 | Włochy | 39,07 |
Sztafeta 4 × 400 m (szczegóły) | Stany Zjednoczone | 2:57,32 | Jamajka
| 2:59,88 | Nigeria | 3:03,18 |
Chód na 20 km (szczegóły) | Michele Didoni | 1:19:59 | Valentí Massana | 1:20:23 | Jauhienij Misiula | 1:20:48 |
Chód na 50 km (szczegóły) | Valentin Kononen | 3:43:42 | Giovanni Perricelli | 3:45:11 | Robert Korzeniowski | 3:45:57 |
Skok wzwyż (szczegóły) | Troy Kemp | 2,37 | Javier Sotomayor | 2,37 | Artur Partyka | 2,35 |
Skok o tyczce (szczegóły) | Serhij Bubka | 5,92 | Maksim Tarasow | 5,86 | Jean Galfione | 5,86 |
Skok w dal (szczegóły) | Iván Pedroso | 8,70 | James Beckford | 8,30 | Mike Powell | 8,29 |
Trójskok (szczegóły) | Jonathan Edwards | 18,29 | Brian Wellman | 17,62 | Jérôme Romain | 17,59 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | John Godina | 21,47 | Mika Halvari | 20,93 | Randy Barnes | 20,41 |
Rzut dyskiem (szczegóły) | Lars Riedel | 68,76 | Uładzimir Dubrouszczyk | 65,98 | Wasil Kapciuch | 65,88 |
Rzut młotem (szczegóły) | Andriej Abduwalijew | 81,56 | Ihar Astapkowicz | 81,10 | Tibor Gécsek | 80,98 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Jan Železný | 89,58 | Steve Backley | 86,30 | Boris Henry | 86,08 |
Dziesięciobój (szczegóły) | Dan O’Brien | 8695 pkt. | Eduard Hämäläinen | 8489 pkt. | Mike Smith | 8419 pkt. |
Kobiety
Konkurencja | 1. miejsce | Wynik | 2. miejsce | Wynik | 3. miejsce | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 100 m (szczegóły) | Gwen Torrence | 10,85 | Merlene Ottey | 10,94 | Irina Priwałowa | 10,96 |
Bieg na 200 m (szczegóły) | Merlene Ottey | 22,12 | Irina Priwałowa | 22,12 | Galina Malczugina | 22,37 |
Bieg na 400 m (szczegóły) | Marie-José Pérec | 49,28 | Pauline Davis | 49,96 | Jearl Miles-Clark | 50,00 |
Bieg na 800 m (szczegóły) | Ana Fidelia Quirot | 1:56,11 | Letitia Vriesde | 1:56,68 | Kelly Holmes | 1:56,95 |
Bieg na 1500 m (szczegóły) | Hasiba Bu-l-Marka | 4:02,42 | Kelly Holmes | 4:03,04 | Carla Sacramento | 4:03,79 |
Bieg na 5000 m (szczegóły) | Sonia O’Sullivan | 14:46,47 | Fernanda Ribeiro | 14:48,54 | Zahra Ouaziz | 14:53,77 |
Bieg na 10 000 m (szczegóły) | Fernanda Ribeiro | 31:04,99 | Derartu Tulu | 31:08,10 | Tegla Loroupe | 31:17,66 |
Maraton (szczegóły) | Manuela Machado | 2:25:39 | Anuța Cătună | 2:26:25 | Ornella Ferrara | 2:30:11 |
Bieg na 100 m przez płotki (szczegóły) | Gail Devers | 12,68 | Olga Szyszygina | 12,80 | Julija Graudyń | 12,85 |
Bieg na 400 m przez płotki (szczegóły) | Kim Batten | 52,61 | Tonja Buford-Bailey | 52,62 | Deon Hemmings | 53,48 |
Sztafeta 4 × 100 m (szczegóły) | Stany Zjednoczone | 42,12 | Jamajka | 42,25 | Niemcy | 43,01 |
Sztafeta 4 × 400 m (szczegóły) | Stany Zjednoczone | 3:22,39 | Rosja | 3:23,98 | Australia | 3:25,88 |
Chód na 10 km (szczegóły) | Irina Stankina | 42:13 | Elisabetta Perrone | 42:16 | Jelena Nikołajewa | 42:20 |
Skok wzwyż (szczegóły) | Stefka Kostadinowa | 2,01 | Alina Astafei | 1,99 | Inha Babakowa | 1,99 |
Skok w dal (szczegóły) | Fiona May | 6,98 | Niurka Montalvo | 6,86 | Irina Muszaiłowa | 6,83 |
Trójskok (szczegóły) | Inesa Kraweć | 15,50 | Iwa Prandżewa | 15,18 | Anna Biriukowa | 15,08 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Astrid Kumbernuss | 21,22 | Huang Zhihong | 20,04 | Svetla Mitkova | 19,56 |
Rzut dyskiem (szczegóły) | Elina Zwierawa | 68,64 | Ilke Wyludda | 67,20 | Olga Czerniawska | 66,86 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Natalja Szykolenko | 67,56 | Felicia Țilea | 65,22 | Mikaela Ingberg | 65,16 |
Siedmiobój (szczegóły) | Ghada Shouaa | 6651 pkt. | Swietłana Moskalec | 6575 pkt. | Rita Ináncsi | 6522 pkt. |
Najlepszy wynik w finale konkursu biegu na 200 m kobiet (21,77 s) osiągnęła reprezentantka Stanów Zjednoczonych Gwen Torrence, ale została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii swojego toru. Za to samo przewienienie została zdyskwalifikowana jamajska sztafeta 4 × 400 m kobiet (w składzie: Revoli Campbell, Merlene Frazer, Sandie Richards, Deon Hemmings), w finale uzyskała drugi najlepszy czas (3:23,98 s), w związku z dyskwalifikacją srebrny medal został przyznany Rosji a brązowy medal Australii[3].
Klasyfikacja medalowa
Źródło: [4]
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 12 | 2 | 5 | 19 |
2. | Białoruś | 2 | 3 | 2 | 7 |
3. | Niemcy | 2 | 2 | 2 | 6 |
Włochy | 2 | 2 | 2 | 6 | |
5. | Kuba | 2 | 2 | 0 | 4 |
6. | Kenia | 2 | 1 | 3 | 6 |
7. | Kanada | 2 | 1 | 1 | 4 |
Portugalia | 2 | 1 | 1 | 4 | |
9. | Ukraina | 2 | 0 | 1 | 3 |
10. | Algieria | 2 | 0 | 0 | 2 |
11. | Rosja | 1 | 4 | 7 | 12 |
12. | Jamajka | 1 | 4 | 2 | 7 |
13. | Wielka Brytania | 1 | 3 | 1 | 5 |
14. | Bułgaria | 1 | 1 | 1 | 3 |
Finlandia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
16. | Bahamy | 1 | 1 | 0 | 2 |
Etiopia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Hiszpania | 1 | 1 | 0 | 2 | |
19. | Francja | 1 | 0 | 2 | 3 |
20. | Czechy | 1 | 0 | 0 | 1 |
Dania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlandia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Syria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tadżykistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
25. | Maroko | 0 | 3 | 1 | 4 |
26. | Rumunia | 0 | 2 | 0 | 2 |
27. | Australia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Burundi | 0 | 1 | 1 | 2 | |
29. | Bermudy | 0 | 1 | 0 | 1 |
Chiny | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kazachstan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Meksyk | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Surinam | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Zambia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
36. | Węgry | 0 | 0 | 2 | 2 |
Polska | 0 | 0 | 2 | 2 | |
38. | Arabia Saudyjska | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brazylia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dominika | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Norwegia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Trynidad i Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 44 | 44 | 44 | 132 |
Klasyfikacja punktowa
Źródło: [5]
Miejsce | Państwo | Zajęte miejsca w finałach | Razem | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | |||
1. | Stany Zjednoczone | 12 | 2 | 5 | 2 | 5 | 4 | 7 | 4 | 200 |
2. | Rosja | 1 | 3 | 7 | 6 | 4 | 2 | 7 | 4 | 141 |
3. | Niemcy | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | 4 | 2 | 4 | 110 |
4. | Wielka Brytania | 1 | 3 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 77 |
5. | Jamajka | 1 | 4 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 64 |
6. | Włochy | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 63 |
7. | Białoruś | 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 60 |
8. | Kuba | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 | 57 |
9. | Kenia | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 55 |
10. | Maroko | 0 | 3 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 46 |
11. | Ukraina | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 42 |
12. | Francja | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 41 |
13. | Finlandia | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 38 |
Kanada | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 38 | |
15. | Rumunia | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 32 |
16. | Hiszpania | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 31 |
17. | Portugalia | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 30 |
18. | Australia | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 28 |
19. | Nigeria | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | 1 | 27 |
Polska | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 27 | |
21. | Bułgaria | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 25 |
22. | Chiny | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 24 |
23. | Bahamy | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
Norwegia | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 20 | |
25. | Brazylia | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 19 |
Etiopia | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 19 | |
27. | Węgry | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 18 |
28. | Algieria | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 |
29. | Burundi | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
30. | Czechy | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 12 |
Meksyk | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | |
Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | |
33. | Szwecja | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 11 |
34. | Południowa Afryka | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 |
35. | Dania | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Irlandia | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | |
Kazachstan | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 | |
Tadżykistan | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | |
39. | Bermudy | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Japonia | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 | |
Surinam | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | |
Zambia | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | |
43. | Arabia Saudyjska | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Dominika | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | |
Trynidad i Tobago | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | |
46. | Estonia | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
47. | Jugosławia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Szwajcaria | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | |
49. | Grecja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Holandia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | |
Zimbabwe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | |
52. | Katar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
Kolumbia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | |
54. | Litwa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Słowacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Zobacz też
Przypisy
- ↑ World Athletics Championships. Budapest 23 Statistical Booklet. iaafmedia.s3.amazonaws.com, 2023-08-04. s. 4. [dostęp 2024-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-27)]. (ang.).
- ↑ 2005 10th IAAF World Championships - Helsinki - Athletics Overview. sport-olympic.gr. [dostęp 2024-06-07]. (ang.).
- ↑ World Athletics Championships. Oregon 22 Statistics Handbook. iaafmedia.s3.amazonaws.com, 2023-08-04. s. 274, 401. [dostęp 2024-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-11)]. (ang.).
- ↑ 1995 World Champs. athleticspodium.com. [dostęp 2024-06-07]. (ang.).
- ↑ World Athletics Championships Göteborg (Ullevi Stadium) 05 Aug - 13 Aug 1995 Placing Table. worldathletics.org. [dostęp 2024-06-07]. (ang.).
Bibliografia
- 5th World Championship, Gothenburg 1995. [dostęp 2024-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-30)]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Mężczyźni |
|
---|---|
Kobiety |
|