Copa América 1999
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | CONMEBOL | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Paragwaj | ||
Otwarcie | 29 czerwca 1999, Asunción | ||
Zamknięcie (finał) | 18 lipca 1999, Asunción | ||
Liczba drużyn | 12 (z 3 konfederacji) | ||
Liczba aren | 4 (w 4 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 26 | ||
Liczba bramek | 74 (2,85 na mecz) | ||
Oglądalność | 560 000 (21 538 na mecz) | ||
Król strzelców | Rivaldo |
Copa América 1999 – trzydzieste dziewiąte mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego, odbyły się w dniach 29 czerwca – 18 lipca 1999 roku po raz pierwszy w Paragwaju. W turnieju zagrało dwanaście zespołów. Zaproszono zespoły spoza kontynentu południowoamerykańskiego, drużyny ze strefy CONCACAF i AFC – Meksyk i Japonia. Urugwaj wysłał na turniej zawodników z młodzieżowej reprezentacji tego kraju. Drużyny podzielono na trzy czterozespołowe grupy. Zwycięzcy, drugie drużyny w grupie i dwa najlepsze zespoły z trzecich miejsc w grupach awansowały do ćwierćfinałów. Zwycięzcy ćwierćfinałów awansowali do półfinału, zaś drużyny wygrane z półfinałów awansowały do finału,a przegrane grały w meczu o trzecie miejsce. Wszystkie mecze rozgrywano w Asunción na stadionie Defensores del Chaco i General Pablo Rojas, w Pedro Juan Caballero na stadionie Río Paraití, w Ciudad del Este na stadionie Antonio Oddone Sarubbi, i w Luque na stadionie Feliciano Cáceres.
Uczestnicy
Argentyna
Boliwia
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | José Carlo Fernández | Club Blooming |
2 | Juan Manuel Peña | Real Valladolid |
3 | Marco Antonio Sandy | Gimnasia y Esgrima Jujuy |
4 | Miguel Angel Rimba | Oriente Petrolero |
5 | Óscar Carmelo Sánchez | CA Independiente |
6 | Fernando Néstor Ochaizpur | San Luis |
7 | Limberg Gutiérrez | Club Blooming |
8 | Rubén Darío Tufiño | Club Blooming |
9 | Jaime Moreno | DC United |
10 | Marco Antonio Etcheverry | DC United |
11 | Milton Coimbra | Oriente Petrolero |
12 | Sergio Daniel Galarza | Real Santa Cruz |
13 | Luis Antonio Liendo | Club Bolívar |
14 | Adrián Ubaldo Lozano | Club Bolívar |
15 | Luis Héctor Cristaldo | Sporting Gijón |
16 | Vladimir Soria | Club Bolívar |
17 | Miguel Raúl Justiniano | Club Blooming |
18 | Gustavo Enrique Domingo Quinteros | Argentinos Juniors Buenos Aires |
19 | Iván Sabino Castillo | Gimnasia y Esgrima Jujuy |
20 | Renny Ribera | Club Blooming |
21 | Erwin Sánchez | Boavista Porto |
22 | Víctor Hugo Antelo | Club Blooming |
Trener: Héctor Rodolfo Veira |
Brazylia
Chile
Ekwador
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | José Francisco Cevallos | Barcelona SC |
2 | Dannes Arsenio Coronel | Emelec Guayaquil |
3 | Iván Jacinto Hurtado | Tigres UANL Monterrey |
4 | Franklin Estebán Anangonó | Cuautitlán |
5 | Alberto Guillermo Montaño | Barcelona SC |
6 | Ulises Hernán de la Cruz | LDU Quito |
7 | Luis Heberthson Moreira | Emelec Guayaquil |
8 | Jimmy Roberto Blandón | Deportivo Cuenca |
9 | Ariel José Graziani | Monarcas Morelia |
10 | Alex Darío Aguinaga | Necaxa Aguascalientes |
11 | Nicolás Geovanny Ascencio | UAG Guadalajara |
12 | Jaime Iván Kaviedes | AC Perugia |
13 | Agustín Javier Delgado | Necaxa Aguascalientes |
14 | Marlon Riter Ayoví | Deportivo Quito |
15 | Moisés Antonio Candelario | Emelec Guayaquil |
16 | Héctor Jhonny Carabalí | São Paulo FC |
17 | Fricson Vinicio George | Barcelona SC |
18 | Bolívar Efrén Gómez | CD El Nacional |
19 | Jairon Leonel Zamora | CD El Nacional |
20 | Wellington Eduardo Sánchez | Emelec Guayaquil |
21 | Hólger Abraham Quiñónez | Barcelona SC |
22 | Oswaldo Johvani Ibarra | CD El Nacional |
Trener: Carlos Edmundo Sevilla |
Japonia
Kolumbia
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | Miguel Angel Calero | Atlético Nacional |
2 | Iván Ramiro Córdoba | San Lorenzo de Almagro |
3 | Roberto Carlos Cortés | Independiente Medellín |
4 | Alexander Viveros | Deportivo Cali |
5 | Jorge Hernán Bermúdez | Boca Juniors |
6 | Juan Carlos Ramírez | Independiente Medellín |
7 | Edwin Arturo Congo | Real Madryt |
8 | John Harold Lozano | Real Valladolid |
9 | Víctor Manuel Bonilla | Deportivo Cali |
10 | Néider Yesid Morantes | Atlético Nacional |
11 | Henry Zambrano | Atlético Nacional |
12 | José René Higuita | Independiente Medellín |
13 | Jorge Eladio Bolaño | Atlético Junior |
14 | Arley Betancourth | Deportivo Cali |
15 | Pedro Pablo Portocarrero | Independiente Medellín |
16 | Jersson Amur González | América Cali |
17 | Johnnier Estenier Montaño | CA Argentino de Quilmes |
18 | Rubiel Quintana | Deportivo Tuluá |
19 | Hamilton Ricard | Middlesbrough |
20 | Freddy Indurley Grisales | Atlético Nacional |
21 | Mario Alberto Yepes | Deportivo Cali |
22 | Agustín Julio | Independiente Santa Fe |
Trener: Javier Álvarez |
Meksyk
Paragwaj
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | Ricardo Javier Tavarelli | Club Olimpia |
2 | Francisco Javier Arce | SE Palmeiras |
3 | Celso Rafael Ayala | Real Real Betis |
4 | Carlos Alberto Gamarra | Corinthians Paulista |
5 | Delio César Toledo | Cerro Porteño |
6 | Julio César Enciso | Internacional Porto Alegre |
7 | Diego Antonio Gavilán | Cerro Porteño |
8 | Roberto Miguel Acuña | Real Saragossa |
9 | Miguel Ángel Benítez | Espanyol Barcelona |
10 | Guido Virgilio Alvarenga | Cerro Porteño |
11 | Roque Luis Santa Cruz | Bayern Monachium |
12 | Justo Wilmar Villar | Club Sol de América |
13 | Carlos Cecilio Estigarribia | Sportivo Luqueño |
14 | Nelson Rafael Cuevas | River Plate |
15 | Mauro Antonio Caballero | Cerro Porteño |
16 | Carlos Alberto González | Cerro Corá Asunción |
17 | Carlos Humberto Paredes | Club Olimpia |
18 | Hugo Marcelo Ovelar | Santos Laguna Torreón |
19 | Silvio Suárez | Talleres Córdoba |
20 | Juan Daniel Cáceres | Club Guaraní |
21 | Denis Ramón Caniza | Club Olimpia |
22 | Danilo Vicente Aceval | Cerro Porteño |
Trener: Ever Hugo Almeida |
Peru
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | Oscar Manuel Ibáñez | Universitario Lima |
2 | César Miguel Rebosio | Club Sporting Cristal |
3 | Juan Máximo Reynoso | Cruz Azul |
4 | Percy Celso Olivares | PAOK FC |
5 | José Antonio Pereda | Boca Juniors |
6 | José Alberto Soto | Alianza Lima |
7 | Nolberto Albino Solano | Newcastle United |
8 | Juan José Jayo | Unión Santa Fe |
9 | Flavio Francisco Maestri | Club Universidad de Chile |
10 | Roberto Carlos Palacios | UAG Guadalajara |
11 | Claudio Miguel Pizarro | Alianza Lima |
12 | Miguel Eduardo Miranda | Deportivo Pesquero |
13 | Juan José Velásquez | Deportivo Pesquero |
14 | Jorge Antonio Soto | Club Sporting Cristal |
15 | Andrés Augusto Mendoza | Club Sporting Cristal |
16 | Luis Alberto Guadalupe | Universitario Lima |
17 | Roberto Carlos Holsen | Alianza Atlético Sullana |
18 | José Luis Chacón | Alianza Lima |
19 | Marko Gustavo Ciurlizza | Universitario Lima |
20 | Javier Soria | Alianza Atlético Sullana |
21 | Leao Butrón | Club Sporting Cristal |
22 | Israel Herlyn Zúñiga | FBC Melgar |
Trener: Juan Carlos Oblitas |
Urugwaj
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | Héctor Fabián Carini | Danubio FC |
2 | Diego Luis López | Cagliari Calcio |
3 | Fernando Alvaro Picún | Defensor Sporting |
4 | Leonel Eduardo Pilipauskas | CA Bella Vista |
5 | Andrés José Fleurquin | Defensor Sporting |
6 | Gianni Bismarck Guigou | Club Nacional de Football |
7 | Walter Fabián Coelho | Club Nacional de Football |
8 | Líber Ernesto Vespa | Rosario Central |
9 | Marcelo Danubio Zalayeta | Empoli FC |
10 | Gerardo Federico Magallanes | Racing Santander |
11 | Jorge Gabriel Álvez | Club Nacional de Football |
12 | Álvaro Adrián Núñez | Rentistas Montevideo |
13 | Inti Podestá | Danubio FC |
14 | Daniel Alejandro Lembo | CA Bella Vista |
15 | Fabián Diego Pumar | CA Bella Vista |
16 | Clever Marcelo Romero | CA Peñarol |
17 | Martín Gonzalo del Campo | Club Nacional de Football |
18 | Pablo Gabriel García | Atlético Madryt |
19 | Diego Martín Alonso | CA Bella Vista |
20 | Christian Fabián Callejas | Danubio FC |
21 | Antonio Pacheco D’Agosti | CA Peñarol |
22 | Raúl Federico Bergara | Club Nacional de Football |
Trener: Víctor Haroldo Púa |
Wenezuela
Nr | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
1 | Renny Vicente Vega | Nacional Táchira San Juan de Colón |
2 | Rolando Álvarez | Internacional Lara |
3 | Jorge Alberto Rojas | Estudiantes de Mérida |
4 | David Andrew Mcintosh | Caracas |
5 | Héctor Pablo Bidoglio | Caracas |
6 | José Manuel Rey | Emelec Guayaquil |
7 | Daniel Gustavo Noriega | Unión Santa Fe |
8 | Edson Argenis Tortolero | ULA Mérida |
9 | Juan Enrique García | ULA Mérida |
10 | Gabriel José Urdaneta | ULA Mérida |
11 | Félix José Hernández | Atlético Celaya |
12 | Manuel Alejandro Sanhouse | ItalChacao Caracas |
13 | Alexander Rondón | Nueva Cádiz |
14 | Leopoldo Rafael Jiménez | ItalChacao Caracas |
15 | Miguel Angel Mea Vitali | Caracas |
16 | José Ricardo Duno | Nueva Cádiz |
17 | Miguel Ángel Echenausi | Estudiantes de Mérida |
18 | Gerson Armando Chacón | Unión Atlético Táchira |
19 | Juan Fernando Arango | Nueva Cádiz |
20 | Cristian Alfonso Casseres | ItalChacao Caracas |
21 | José de Jesús Vera | Estudiantes de Mérida |
22 | Dickson Ruberth Morán | Estudiantes de Mérida |
Trener: José Omar Pastoriza |
Mecze
Grupa A
Peru – Japonia
PERU - JAPONIA 3:2 (0:1) |
---|
29 czerwca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 45 000) |
Sędzia: Byron Moreno ( Angel Zambrano, Luis Agudelo) |
PERU: Ibáńez - José Soto, Reynoso, Rebosio, Jorge Soto - Pereda (82 Ciurlizza), Palacios (45 Holsen), Jayo, Solano - Maestri (82 Velásquez), Pizarro |
JAPONIA: Narazaki - Mochizuki (65 Miura), Ihara, Akita, Hattori - Tasaka (30 Fukinishi), Ito, Nanami, Fujita - Lopes (73 Oku), Jo |
Bramki: 0:1 Lopes 6g, 1:1 Jorge Soto 70, 2:1 Holsen 74, 2:2 Miura 77w, 3:2 Holsen 81g |
Żółte kartki: Reynoso, Jayo / - |
Paragwaj – Boliwia
PARAGWAJ - BOLIWIA 0:0 |
---|
29 czerwca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 42 000) |
Sędzia: Mario Sánchez ( Juan Riquelme, Francesco Romano) |
PARAGWAJ: Tavarelli - Arce, Ayala, Gamarra, Toledo - Gavilán, Enciso, Acuńa, Ovelar (45 Benítez) – Santa Cruz (76 Alvarenga), Cuevas (45 Caballero) |
BOLIWIA: Fernández - Ribera, Peńa, Sandy, Castillo - Cristaldo, Soria, Tufińo, E.Sánchez (79 Coimbra) – Gutiérrez (67 Moreno), Antelo (45 Etcheverry) |
Żółte kartki: Ayala / Antelo, Sandy |
Peru – Boliwia
PERU - BOLIWIA 1:0 (0:0) |
---|
2 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 30 000) |
Sędzia: Luis Solórzano ( Francesco Romano, Walter Reis) |
PERU: Ibáńez - José Soto, Rebosio, Reynoso, Jorge Soto - Pereda, Palacios, Jayo, Solano (45 Ciurlizza) – Maestri (85 Zúńiga), Pizarro (57 Holsen) |
BOLIWIA: Fernández - Ribera, Peńa, Sandy, Castillo - Cristaldo (65 Ochoaizpur), Soria, Tufińo, E.Sánchez (82 Liendo) – Gutiérrez (61 Etcheverry), Moreno |
Bramki: 1:0 Zúńiga 87 |
Żółte kartki: Holsen, Maestri / Soria, Sandy, Tufińo |
Czerwone kartki: Zúniga 90 / - |
Paragwaj – Japonia
PARAGWAJ - JAPONIA 4:0 (2:0) |
---|
2 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 40 000) |
Sędzia: Armando Archundia ( Luis Agudelo, Angel Zambrano) |
PARAGWAJ: Tavarelli - Arce, Ayala (51 Caniza), Gamarra, Toledo - Gavilán (61 Paredes), Enciso, Acuńa, Ovelar (76 Cuevas) – Santa Cruz, Benítez |
JAPONIA: Kawaguchi - Soma, Saito, Ito, Akita - Morioka, Ando, Nanami (58 Fujita), Fukunishi (24 Miura) – Lopes, Jo (67 Yoshihara) |
Bramki: 1:0 Benítez 18, 2:0 Santa Cruz 40, 3:0 Benítez 62, 4:0 Santa Cruz 86 |
Żółte kartki: - / Jo, Saito |
Boliwia – Japonia
BOLIWIA - JAPONIA 1:1 (0:0) |
---|
5 lipca 1999, Pedro Juan Caballero, Estadio Río Parapití (widzów 20 000) |
Sędzia: Byron Moreno ( Angel Zambrano, Francesco Romano) |
BOLIWIA: Fernández - Ribera (87 Ochoaizpur), Peńa, O.Sánchez, Castillo (75 Etcheverry) – Cristaldo, Tufińo, E.Sánchez - Gutiérrez, Antelo, Moreno (45 Quinteros) |
JAPONIA: Narazaki - Morioka, Ihara, Akita, Hattori - Fujita (64 Oku), Mochizuki, Nanami (70 Miura), Ito - Lopes, Okano (63 Jo) |
Bramki: 1:0 E.Sánchez 52, 1:1 Lopes 75k |
Żółte kartki: Peńa, Gutiérrez / Morioka |
Czerwone kartki: O.Sánchez (44) / Ihara (82) |
Paragwaj – Peru
PARAGWAJ - PERU 1:0 (0:0) |
---|
5 lipca 1999, Pedro Juan Caballero, Estadio Río Parapití (widzów 20 000) |
Sędzia: Oscar Julián Ruiz ( Luis Agudelo, Walter Reis) |
PARAGWAJ: Tavarelli - Arce, Caniza, Gamarra, Toledo - Gavilán, Acuńa, Enciso - Ovelar (45 Paredes), Benítez (70 Caballero), Santa Cruz |
PERU: Ibáńez - Guadalupe, José Soto, Rebosio, Olivares - Ciurlizza, Velásquez, Pereda (82 Jorge Soto), Palacios (68 Holsen) – Pizarro, Mendoza |
Bramki: 1:0 Santa Cruz 88 |
Żółte kartki: Arce, Gavilán / Palacios, Guadalupe |
Grupa B
Meksyk – Chile
MEKSYK - CHILE 1:0 (0:0) |
---|
30 czerwca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 20 000) |
Sędzia: Horacio Elizondo ( Gerardo Bertone, Carlos López) |
MEKSYK: Campos - Pardo, Márquez, Suárez, Carmona - Lara, Zepeda (45 Palencia), García Aspe (78 Sánchez), Ramírez - Hernández, Blanco (80 Chávez) |
CHILE: Marcelo Ramírez - Vargas, Miguel Ramírez, Rojas, Reyes - Parraguez, Acuńa (74 González), Valencia (80 Palacios), Pizarro (65 Estay) – Zamorano, Salas |
Bramki: 1:0 Hernández 59 |
Żółte kartki: Zepeda, García Aspe / Acuńa, Reyes |
Brazylia – Wenezuela
BRAZYLIA - WENEZUELA 7:0 (2:0) |
---|
30 czerwca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 20 000) |
Sędzia: Bonifacio Núńez ( William Weiler, Oscar Soria) |
BRAZYLIA: Dida - Cafú (77 Evanilson), Odvan, Antônio Carlos, Roberto Carlos (75 Serginho) – Emerson, Vampeta, Rivaldo, Alex (70 Ronaldinho) – Amoroso, Ronaldo |
WENEZUELA: Marcelo Ramírez - Vargas, Miguel Ramírez, Rojas, Reyes - Parraguez, Acuńa (74 González), Valencia (80 Palacios), Pizarro (65 Estay) – Zamorano, Salas |
Bramki: 1:0 Ronaldo 28, 2:0 Emerson 40g, 3:0 Amoroso 54, 4:0 Ronaldo 62, 5:0 Ronaldinho 74, 6:0 Amoroso 81, 7:0 Rivaldo 82 |
Żółte kartki: Emerson / Vera, Urdaneta |
Chile – Wenezuela
CHILE - WENEZUELA 3:0 (2:0) |
---|
3 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 14 000) |
Sędzia: Juan Luna ( Carlos López, Gerardo Bertone) |
CHILE: Marcelo Ramírez - Vargas, Reyes, Miguel Ramírez, Palacios - Acuńa, Aros, Estay, Sierra (45 Parraguez) – Zamorano (75 González), Salas |
WENEZUELA: Vega - Jiménez, Alvarez, Rey, Echenausi - Tortolero, Vera, Bidoglio, Urdaneta (60 Hernández) – Morán (55 García), Noriega (55 Rondón) |
Bramki: 1:0 Zamorano 5, 2:0 Estay 21, 3:0 Tortolero 66s |
Żółte kartki: Salas / Rey, García |
Czerwone kartki: Vargas (39), Salas (69) / Alvarez (18) |
Brazylia – Meksyk
BRAZYLIA - MEKSYK 2:1 (2:0) |
---|
3 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 25 000) |
Sędzia: Gustavo Méndez ( Oscar Soria, William Weiler) |
BRAZYLIA: Dida - Cafú, Odvan, Antônio Carlos, Roberto Carlos - Emerson, Vampeta, Alex (78 Flávio Conçeicăo), Rivaldo, Amoroso (80 Ronaldinho), Ronaldo (90 Joăo Carlos) |
MEKSYK: Campos - Pardo, Suárez, Sánchez, Carmona - Chávez (46 Torrado), Lara, García Aspe (46 Terrazas), García (64 Osorno) – Hernández, Blanco |
Bramki: 1:0 Amoroso 20, 2:0 Alex 45, 2:1 Terrazas 74 |
Żółte kartki: Odvan, Emerson, Antônio Carlos / García Aspe |
Czerwone kartki: Rivaldo (82) / - |
Meksyk – Wenezuela
MEKSYK - WENEZUELA 3:1 (3:0) |
---|
6 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 5000) |
Sędzia: Bonifacio Núńez ( William Weiler, Carlos López) |
MEKSYK: Ríos - Sánchez, Almaguer (45 Suárez), Chávez (63 Terrazas), Carmona - García, Torrado (45 Cabrera), Lara, Palencia - Osorno, Blanco |
WENEZUELA: Sanhouse - Bidoglio, Rey, Jiménez, Mea Vitali - Duno (58 Arango), Echenausi, Vera, Urdaneta - Morán (77 García), Noriega (62 Cásseres) |
Bramki: 1:0 Blanco 21, 2:0 Osorno 29g, 3:0 Blanco 39g, 3:1 Urdaneta 72 |
Żółte kartki: Lara, Almaguer, Ríos, Osorno / Jiménez |
Czerwone kartki: Blanco (84) / - |
Brazylia – Chile
BRAZYLIA - CHILE 1:0 (1:0) |
---|
6 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 10 000) |
Sędzia: Horacio Elizondo ( Gerardo Bertone, Oscar Soria) |
BRAZYLIA: Dida - Evanilson, Odvan, Joăo Carlos, Roberto Carlos - Flavio Conceiçăo, Vampeta (16 Beto), Zé Roberto, Alex (73 Christian) – Ronaldo, Amoroso (45 Ronaldinho) |
CHILE: Marcelo Ramírez - Villarroel (70 Aros), Contreras, Miguel Ramírez, Margas - Rojas, Parraguez (45 Palacios), Cartes, Sierra - Zamorano (45 Núńez), González |
Bramki: 1:0 Ronaldo 36k |
Uwagi:
|
Żółte kartki: Evanilson, Christian / Marcelo Ramírez, Zamorano, Contreras, González, Sierra |
Grupa C
Kolumbia – Urugwaj
KOLUMBIA - URUGWAJ 1:0 (1:0) |
---|
1 lipca 1999, Asunción, Estadio General Pablo Rojas (widzów 3000) |
Sędzia: Wilson De Souza ( Walter Reis, Celestino Galván) |
KOLUMBIA: Calero - Viveros, Bermúdez, Córdoba, Quintana - Bolańo, Lozano, Grisales (80 Ramírez), Bentancourth - Bonilla (66 Zambrano), Ricard (59 Montańo) |
URUGWAJ: Carini - Pilipauskas, López, Lembo, Bergara (58 Callejas) – Vespa (45 Guigou), Fleurquin (70 Picún), Coelho, Magallanes - Alvez, Zalayeta |
Bramki: 1:0 Bonilla 20 |
Żółte kartki: Bermúdez, Bolańo, Betancourth / Magallanes, Fleurquin |
Czerwone kartki: - / López (67), Magallanes (90) |
Argentyna – Ekwador
ARGENTYNA - EKWADOR 3:1 (1:0) |
---|
1 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 20 000) |
Sędzia: Gilberto Hidalgo ( Manuel Yupanqui, Cecilio Bejarano) |
ARGENTYNA: Burgos - Ibarra, Ayala, Samuel, Zanetti - Simeone, Sorín, Riquelme (90 Cagna), López (67 Guglielminpietro) – Barros Schelotto (75 González), Palermo |
EKWADOR: Cevallos - Hurtado, Montańo, Quińónez, De La Cruz - George, Blandón, Carabalí (59 Aguinaga), Moreira (59 Zamora) – Delgado (46 Kaviedes), Graziani |
Bramki: 1:0 Simeone 12, 2:0 Palermo 55, 3:0 Palermo 61, 3:1 Kaviedes 77 |
Żółte kartki: Samuel / Quińónez |
Urugwaj – Ekwador
URUGWAJ - EKWADOR 2:1 (0:0) |
---|
4 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 18 000) |
Sędzia: Mario Sánchez ( Juan Riquelme, Cecilio Bejarano) |
URUGWAJ: Carini - Pilipauskas, Picún, Lembo, Bergara (66 Guigou) – Coelho (78 Vespa), Fleurquin, García, Pacheco (65 Callejas) – Alvez, Zalayeta |
EKWADOR: Cevallos - Hurtado, Montańo, Quińónez, De la Cruz - George (66 Moreira), Blandón, Carabalí (61 Zamora), Aguinaga - Kaviedes, Graziani (65 Delgado) |
Bramki: 1:0 Zalayeta 72, 2:0 Zalayeta 74g, 2:1 Kaviedes 78 |
Żółte kartki: Lembo / Carabalí, Zamora, Quińónez |
Kolumbia – Argentyna
KOLUMBIA - ARGENTYNA 3:0 (1:0) |
---|
4 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 18 000) |
Sędzia: Ubaldo Aquino ( Celestino Galván, Manuel Yupanqui) |
KOLUMBIA: Calero - Viveros, Bermúdez, Córdoba, Quintana - Bolańo, Grisales, Lozano, Betancourth (55 Montańo) – Ricard (77 Congo), Bonilla (66 Zambrano) |
ARGENTYNA: Burgos - Vivas (61 Ibarra), Ayala, Samuel, Sorín (45 Cagna) – Zanetti, Simeone, Riquelme - Barros Schelotto (68 Guglielminpietro), Palermo, González |
Bramki: 1:0 Córdoba 10k, 2:0 Congo 79, 3:0 Montańo 87 |
Żółte kartki: Ricard, Quintana, Calero / Vivas |
Czerwone kartki: - / Zanetti (69) |
Uwagi:
|
Kolumbia – Ekwador
KOLUMBIA - EKWADOR 2:1 (2:0) |
---|
7 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 20 000) |
Sędzia: Masayoshi Okada ( Celestino Galván, Cecilio Bejarano) |
KOLUMBIA: Higuita - González, Portocarrero, Cortés, Yepes - Ramírez, Viveros, Grisales, Morantes (68 Bonilla) – Zambrano (60 Montańo), Ricard (64 Congo) |
EKWADOR: Cevallos - Hurtado, Anangonó, Montańo, De la Cruz - Coronel, Carabalí (46 Ayoví), Aguinaga (70 Sánchez), Blandón - Graziani, Kaviedes (86 Ascensio) |
Bramki: 1:0 Morantes 37, 2:0 Ricard 39, 2:1 Graziani 50 |
Żółte kartki: - / Anangonó |
Argentyna – Urugwaj
ARGENTYNA - URUGWAJ 2:0 (1:0) |
---|
7 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 20 000) |
Sędzia: Gilberto Hidalgo ( Manuel Yupanqui, Juan Riquelme) |
ARGENTYNA: Burgos - Vivas, Ayala, Samuel, Sorín - Simeone, Cagna (85 Husaín), Riquelme - González, Barros Schelotto (76 Pocchettino), Palermo (78 López) |
URUGWAJ: Carini - Del Campo, Lembo, Picún, Bergara (58 Romero) – Vespa, Fleurquin (45 Guigou), Coelho, Magallanes - Alvez (45 Pacheco), Zalayeta |
Bramki: 1:0 González 1, 2:0 Palermo 56 |
Żółte kartki: Palermo, Sorín / Coelho |
Czerwone kartki: Vivas (73) / - |
Ćwierćfinały
Meksyk – Peru
MEKSYK - PERU 3:3 (2:3), karne 4:2 |
---|
10 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 45 000) |
Sędzia: Wilson De Souza ( Walter Reis BRA, Juan Riquelme) |
MEKSYK: Campos - Ramírez, Suárez, Sánchez (68 García), Márquez - Torrado, Carmona, García Aspe (47 Osorno), Zepeda - Hernández, Palencia (88 Terrazas) |
PERU: Ibáńez - José Soto, Reynoso, Rebosio, Jorge Soto - Jayo, Pereda, Solano, Palacios (25 Zúńiga (66 Ciurlizza)) – Holsen, Maestri (79 Pizarro) |
Bramki: 0:1 Palacios 6, 0:2 Pereda 15, 1:2 Hernández 28, 2:2 Hernández 33k, 2:3 Solano 40, 3:3 Torrado 87 |
Karne: 1:0 Suárez, 1:1 Solano, 2:1 Terrazas, 2:2 Jorge Soto, 3:2 García, (3:2) José Soto (obok), 4:2 Zepeda, (4:2) Reynoso (obok) |
Żółte kartki: Torrado / Pereda, Palacios, Solano |
Urugwaj – Paragwaj
URUGWAJ - PARAGWAJ 1:1 (0:1), karne 5:3 |
---|
10 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 45 000) |
Sędzia: Oscar Julián Ruiz ( Luis Agudelo, Oscar Soria) |
URUGWAJ: Carini - Del Campo, Picún, Lembo (89 López), Bergara (62 Guigou) – Coelho, Fleurquin, García, Magallanes - Alvez (57 Alonso), Zalayeta |
PARAGWAJ: Tavarelli - Arce, Caniza, Gamarra, Toledo - Acuńa, Enciso, Paredes, Alvarenga (67 Ovelar) – Benítez, Santa Cruz (76 Caballero) |
Bramki: 0:1 Benítez 15, 1:1 Zalayeta 65 |
Karne: 1:0 Fleurquin, 1:1 Acuńa, 2:1 Guigou, 2:2 Gamarra, 3:2 Alonso, 3:3 Enciso, 4:3 Zalayeta, (4:3) Benítez (obronił Carini), 5:3 Magallanes |
Żółte kartki: Fleurquin, García, Magallanes, Picún / Acuńa |
Chile – Kolumbia
CHILE - KOLUMBIA 3:2 (1:2) |
---|
11 lipca 1999, Luque, Estadio Feliciano Cáceres (widzów 3000) |
Sędzia: Armando Archundia ( Francesco Romano, Gerardo Bertone) |
CHILE: Marcelo Ramírez - Palacios, Reyes, Miguel Ramírez, Vargas - Aros, Acuńa, Estay (80 Cartes), Sierra (65 Pizarro) – Zamorano, González (86 Núńez) |
KOLUMBIA: Calero - Quintana, Bermúdez, Córdoba, Cortés - Bolańo (45 Ramírez), Grisales (70 Morantes), Lozano, Betancourth - Bonilla, Ricard (61 Congo) |
Bramki: 0:1 Bolańo, 1:1 Reyes 25g, 1:2 Bonilla 35, 2:2 Reyes 50, 3:2 Zamorano 65 |
Żółte kartki: Acuńa, Miguel Ramírez / Córdoba, Betancourt |
Brazylia – Argentyna
BRAZYLIA - ARGENTYNA 2:1 (1:1) |
---|
11 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 26 000) |
Sędzia: Gustavo Méndez ( Carlos López, Cecilio Bejarano) |
BRAZYLIA: Dida - Cafú, Joăo Carlos, Antônio Carlos, Roberto Carlos - Emerson, Flavio Conceiçăo, Zé Roberto (73 Beto), Rivaldo - Amoroso (81 Christian), Ronaldo |
ARGENTYNA: Burgos - Pocchettino, Ayala, Samuel, Sorín (69 López) – Zanetti, Simeone (69 Cagna), Riquelme, Ortega - Palermo, González |
Bramki: 0:1 Sorín 10, 1:1 Rivaldo 32, 2:1 Ronaldo 48 |
Uwagi: w 77 minucie brazylijski bramkarz Dida obronił rzut karny egzekwowany przez Ayalę |
Żółte kartki: Ronaldo, Roberto Carlos, Zé Roberto / Simeone, Burgos, Ortega, Palermo |
Półfinały
Urugwaj – Chile
URUGWAJ - CHILE 1:1 (1:0), karne 5:3 |
---|
13 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 7000) |
Sędzia: Ubaldo Aquino ( Celestino Galván, Manuel Yupanqui) |
URUGWAJ: Carini - Del Campo, Lembo, Picún, Bergara (81 Callejas) – García, Fleurquin (65 Guigou), Coelho, Magallanes - Alvez (53 Alonso), Zalayeta |
CHILE: Marcelo Ramírez - Palacios, Reyes, Miguel Ramírez, Vargas - Acuńa, Aros, Estay, Sierra (73 Pizarro) – Zamorano (89 González), Salas |
Bramki: 1:0 Lembo 22g, 1:1 Zamorano 73g |
Karne: 1:0 Del Campo, 1:1 Vargas, 2:1 Guigou, (2:1) Aros (obronił Carini), 3:1 Alonso, 3:2 Pizarro, 4:2 Zalayeta, 4:3 Reyes, 5:3 Magallanes |
Uwagi: w 26 minucie chilijski piłkarz Salas trafił z rzutu karnego w poprzeczkę |
Żółte kartki: Picún, García / Estay, Aros, Zamorano |
Brazylia – Meksyk
BRAZYLIA - MEKSYK 2:0 (2:0) |
---|
14 lipca 1999, Ciudad del Este, Estadio Antonio Oddone Sarubbi (widzów 10 000) |
Sędzia: Byron Moreno ( Angel Zambrano ECU, Oscar Soria) |
BRAZYLIA: Dida - Cafú, Joăo Carlos, Antônio Carlos, Roberto Carlos - Flavio Conceiçăo (78 Beto), Emerson, Rivaldo, Zé Roberto - Amoroso (80 Alex), Ronaldo (75 Ronaldinho) |
MEKSYK: Campos - Pardo, Márquez, Suárez, Carmona - Terrazas (45 Ramírez), Torrado, Palencia (54 Osorno), Zepeda - Hernández, Blanco |
Bramki: 1:0 Amoroso 24, 2:0 Rivaldo 42 |
O trzecie miejsce
Meksyk – Chile
MEKSYK - CHILE 2:1 (1:0) |
---|
17 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 4000) |
Sędzia: Horacio Elizondo ( Gerardo Bertone, Francesco Romano) |
MEKSYK: Campos - Márquez, Suárez, Carmona, Zepeda - Torrado, Ramírez, García (61 García Aspe), Palencia (66 Terrazas) – Hernández, Blanco (85 Pardo) |
CHILE: Marcelo Ramírez - Palacios, Miguel Ramírez (37 Contreras), Reyes, Vargas (61 Valencia) – Acuńa, Aros, Estay, Sierra - Zamorano, González (61 Núńez) |
Bramki: 1:0 Palencia 26, 1:1 Palacios 81, 2:1 Zepeda 87 |
Żółte kartki: García Aspe, Hernández, Márquez / Palacios |
Finał
Brazylia – Urugwaj
BRAZYLIA - URUGWAJ 3:0 (2:0) |
---|
18 lipca 1999, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 30 000) |
Sędzia: Oscar Julián Ruiz ( Luis Agudelo, Celestino Galván) |
BRAZYLIA: Dida - Cafú, Joăo Carlos, Antônio Carlos, Roberto Carlos - Flavio Conceiçăo, Emerson, Rivaldo, Zé Roberto - Amoroso, Ronaldo |
URUGWAJ: Carini - Del Campo, Picún, Lembo, Bergara (74 Guigou) – Coelho (56 Alvez), Fleurquin, Vespa (45 Pacheco), Callejas - Magallanes, Zalayeta |
Bramki: 1:0 Rivaldo 20g, 2:0 Rivaldo 27, 3:0 Ronaldo 46 |
Żółte kartki: Flavio Conceiçăo 16 (faul), Joăo Carlos 25 (faul) / Callejas 12 (faul), Vespa 20 (faul), Guigou 90 (faul) |
Podsumowanie
Pierwsza runda grupowa
Grupa A
29 czerwca | Peru | 3 | - | 2 (0-1) | Japonia |
29 czerwca | Paragwaj | 0 | - | 0 | Boliwia |
2 lipca | Peru | 1 | - | 0 (0-0) | Boliwia |
2 lipca | Paragwaj | 4 | - | 0 (2-0) | Japonia |
5 lipca | Boliwia | 1 | - | 1 (0-0) | Japonia | |
5 lipca | Paragwaj | 1 | - | 0 (0-0) | Peru |
Tabela końcowa
Grupa A
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Paragwaj | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:0 | +5 | 7 |
2 | Peru | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:3 | +1 | 6 |
3 | Boliwia | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:2 | -1 | 2 |
4 | Japonia | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:8 | -5 | 1 |
Grupa B
30 czerwca | Meksyk | 1 | - | 0 (0-0) | Chile |
30 czerwca | Brazylia | 7 | - | 0 (2-0) | Wenezuela |
3 lipca | Chile | 3 | - | 0 (2-0) | Wenezuela |
3 lipca | Brazylia | 2 | - | 1 (2-0) | Meksyk |
6 lipca | Meksyk | 3 | - | 1 (3-0) | Wenezuela |
6 lipca | Brazylia | 1 | - | 0 (1-0) | Chile |
Mecz przerwany w 85 minucie z powodu złej pogody (mgła).
Tabela końcowa
Grupa B
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Brazylia | 3 | 3 | 0 | 0 | 10:1 | +9 | 9 |
2 | Meksyk | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:3 | +2 | 6 |
3 | Chile | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:2 | +1 | 3 |
4 | Wenezuela | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:13 | -12 | 0 |
Grupa C
1 lipca | Kolumbia | 1 | - | 0 (1-0) | Urugwaj |
1 lipca | Argentyna | 3 | - | 1 (1-0) | Ekwador | |
4 lipca | Urugwaj | 2 | - | 1 (0-0) | Ekwador |
4 lipca | Kolumbia | 3 | - | 0 (1-0) | Argentyna |
7 lipca | Kolumbia | 2 | - | 1 (2-0) | Ekwador |
7 lipca | Argentyna | 2 | - | 0 (1-0) | Urugwaj |
Tabela końcowa
Grupa C
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Kolumbia | 3 | 3 | 0 | 0 | 6:1 | +5 | 9 |
2 | Argentyna | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:4 | +1 | 6 |
3 | Urugwaj | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | -2 | 3 |
4 | Ekwador | 3 | 0 | 0 | 3 | 3:7 | -4 | 0 |
Mała tabela (zespoły, które zajęły trzecie miejsce w grupach)
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Chile | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:2 | +1 | 3 |
2 | Urugwaj | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | -2 | 3 |
3 | Boliwia | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:2 | -1 | 2 |
Ćwierćfinały
10 lipca | Meksyk | 3 | - | 3 (2-3), karne: 4:2 | Peru |
10 lipca | Paragwaj | 1 | - | 1 (0-1), karne: 3:5 | Urugwaj |
11 lipca | Chile | 3 | - | 2 (1-2) | Kolumbia |
11 lipca | Brazylia | 2 | - | 1 (1-1) | Argentyna |
Półfinały
13 lipca | Urugwaj | 1 | - | 1 (1-0), karne: 5:3 | Chile |
14 lipca | Brazylia | 2 | - | 0 (2-0) | Meksyk |
O trzecie miejsce
17 lipca | Chile | 1 | - | 2 (0-1) | Meksyk |
Finał
18 lipca | Urugwaj | 0 | - | 3 (0-2) | Brazylia |
Trzydziestym dziewiątym triumfatorem turnieju Copa América został po raz drugi z rzędu (w sumie szósty) zespół Brazylii.
Strzelcy bramek
Gole | Piłkarze |
---|---|
5 | Rivaldo, Ronaldo |
4 | Amoroso |
3 | Palermo Zamorano |
2 | Reyes Kaviedes |
1 | González, Simeone, Sorín E.Sánchez |
samob. | Tortolero (dla Chile) |
Sędziowie
Mecze | Sędziowie |
---|---|
3 | Horacio Elizondo |
2 | Wilson de Souza Mario Sánchez |
1 | Juan Luna Masayoshi Okada |
Linki zewnętrzne
- RSSSF