VM i friidrett 2013 – 800 meter menn
Øvelser ved VM i friidrett 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 800 meter herrer ved VM i friidrett 2013 ble avholdt på Luzjniki stadion i Moskva 10. til 13. august.
Norge var ikke representert i øvelsen.
Kvalifikasjonskrav
A-krav | B-krav |
---|---|
1.45,30 | 1.46,20 |
Program
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
10. august 2013 | 11.20 | Forsøksheat |
11. august 2013 | 19.35 | Semifinale |
13. august 2013 | 21.10 | Finale |
Resultater
Nøkkel: | q | Utøverne med raskest tid som ikke var direktekvalifisert | Q | Kvalifisert | NR | Nasjonal rekord | PB | Personlig rekord | SB | Årsbeste |
Forsøksheat
Kvalifisering: De tre første i hvert heat (Q) og ellers utøverne med de seks raskeste tidene (q) gikk videre til semifinalene.[1]
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 5 | Mohammed Aman | Etiopia | 1:44.93 | Q |
2 | 5 | 6 | Ferguson Rotich Cheruiyot | Kenya | 1:45.25 | Q |
3 | 5 | 8 | Michael Rimmer | Storbritannia | 1:45.47 | Q |
4 | 3 | 3 | Duane Solomon | USA | 1:45.80 | Q |
5 | 3 | 1 | Abdulaziz Laden Mohammed | Saudi Arabia | 1:45.94 | Q |
6 | 5 | 3 | Alexander Rowe | Australia | 1:45.96 | q |
7 | 2 | 5 | Ronald Musagala | Uganda | 1:46.12 | Q |
8 | 3 | 2 | Andrew Osagie | Storbritannia | 1:46.16 | Q |
9 | 2 | 6 | Adam Kszczot | Polen | 1:46.26 | Q |
10 | 2 | 3 | Brandon Johnson | USA | 1:46.32 | Q |
11 | 3 | 8 | Luis Alberto Marco | Spania | 1:46.40 | q |
12 | 3 | 6 | Tamás Kazi | Ungarn | 1:46.48 | q |
13 | 2 | 8 | Kevin López | Spania | 1:46.61 | q |
14 | 5 | 2 | Antoine Gakeme | Burundi | 1:46.70 | q, PB |
15 | 5 | 7 | Rafith Rodríguez | Colombia | 1:46.76 | q |
16 | 2 | 2 | Andy González | Cuba | 1:46.80 | |
17 | 6 | 7 | Ayanleh Souleiman | Djibouti | 1:46.86 | Q |
18 | 4 | 4 | Nick Symmonds | USA | 1:46.90 | Q |
19 | 4 | 2 | Musaeb Abdulrahman Balla | Qatar | 1:46.94 | Q |
20 | 4 | 5 | Samir Jamma | Marokko | 1:46.94 | Q |
21 | 4 | 7 | Mark English | Irland | 1:47.08 | |
22 | 6 | 1 | Anthony Chemut | Kenya | 1:47.13 | Q |
23 | 6 | 2 | Amine El Manaoui | Marokko | 1:47.15 | Q |
24 | 5 | 1 | Amine Belferar | Algerie | 1:47.17 | |
25 | 6 | 5 | Jan Kubista | Tsjekkia | 1:47.66 | |
26 | 1 | 3 | Pierre-Ambroise Bosse | Frankrike | 1:47.70 | Q |
27 | 6 | 8 | Anis Ananenka | Belarus | 1:47.76 | |
28 | 1 | 8 | Marcin Lewandowski | Polen | 1:47.83 | Q |
29 | 4 | 1 | Prince Mumba | Zambia | 1:47.85 | |
30 | 1 | 4 | Giordano Benedetti | Italia | 1:47.90 | Q |
31 | 5 | 4 | Jozef Repčík | Slovakia | 1:47.93 | |
32 | 1 | 1 | Hamada Mohamed | Egypt | 1:47.96 | |
32 | 4 | 3 | James Eichberger | Mexico | 1:47.96 | |
34 | 6 | 6 | Anthony Romaniw | Canada | 1:47.98 | |
35 | 1 | 5 | Kléberson Davide | Brasil | 1:48.28 | |
36 | 1 | 2 | Paul Robinson | Irland | 1:48.61 | |
37 | 1 | 6 | Leoman Momoh | Nigeria | 1:49.25 | |
38 | 1 | 7 | Taras Bybyk | Ukraina | 1:49.39 | |
39 | 1 | 6 | Moussa Camara | Mali | 1:49.78 | SB |
40 | 4 | 8 | Jeremiah Kipkorir Mutai | Kenya | 1:50.17 | |
41 | 6 | 3 | Wesley Vázquez | Puerto Rico | 1:50.60 | |
42 | 2 | 1 | Brice Etès | Monaco | 1:53.60 | |
43 | 4 | 6 | Ilia Mukhin | Kirgisistan | 1:54.88 | |
44 | 3 | 7 | Samorn Kieng | Kambodsja | 1:55.17 | SB |
45 | 3 | 4 | Benjamín Enzema | Ekvatorial-Guinea | 1:56.82 | SB |
46 | 2 | 7 | Manuel António | Angola | 1:57.40 | |
47 | 6 | 4 | Ribeiro de Carvalho | Timor-Leste | 2:04.74 | PB |
48 - | 2 | 4 | Nijel Amos | Botswana | 9:99.99 DNS | |
48 - | 3 | 5 | André Olivier | Sør-Afrika | 9:99.99 DNS |
Semifinaler
Kvalifisering: De to første i hvert heat (Q) og ellers de 2 raskeste (q) gikk videre til finalen.[2]
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 6 | Duane Solomon | USA | 1:43.87 | Q |
2 | 1 | 4 | Abdulaziz Laden Mohammed | Saudi Arabia | 1:44.10 | Q, PB |
3 | 1 | 5 | Marcin Lewandowski | Polen | 1:44.56 | q |
4 | 2 | 3 | Mohammed Aman | Etiopia | 1:44.71 | Q |
5 | 2 | 4 | Pierre-Ambroise Bosse | Frankrike | 1:44.75 | Q |
6 | 1 | 7 | Andrew Osagie | Storbritannia | 1:44.85 | q, SB |
7 | 2 | 5 | Brandon Johnson | USA | 1:44.89 | |
8 | 3 | 4 | Ayanleh Souleiman | Djibouti | 1:44.99 | Q |
9 | 3 | 6 | Nick Symmonds | USA | 1:45.00 | Q |
10 | 1 | 2 | Antoine Gakeme | Burundi | 1:45.39 | PB |
11 | 3 | 3 | Musaeb Abdulrahman Balla | Qatar | 1:45.43 | |
12 | 3 | 7 | Adam Kszczot | Polen | 1:45.68 | |
13 | 1 | 1 | Alexander Rowe | Australia | 1:45.80 | |
14 | 3 | 2 | Ronald Musagala | Uganda | 1:45.87 | |
15 | 3 | 5 | Anthony Chemut | Kenya | 1:46.06 | |
16 | 3 | 1 | Tamás Kazi | Ungarn | 1:46.40 | |
17 | 2 | 2 | Samir Jamma | Marokko | 1:46.53 | |
18 | 2 | 1 | Luis Alberto Marco | Spania | 1:46.75 | |
19 | 2 | 8 | Michael Rimmer | Storbritannia | 1:47.06 | |
20 | 2 | 7 | Giordano Benedetti | Italia | 1:48.31 | |
21 | 3 | 8 | Amine El Manaoui | Marokko | 1:49.08 | |
22 | 1 | 3 | Kevin López | Spania | 1:52.93 | |
23 | 2 | 6 | Rafith Rodríguez | Colombia | 2:01.94 | |
1 | 8 | Ferguson Rotich Cheruiyot | Kenya | DQ |
Finale
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 6 | Mohammed Aman | Etiopia | 1:43.31 | SB |
02 | 3 | Nick Symmonds | USA | 1:43.55 | SB |
03 | 4 | Ayanleh Souleiman | Djibouti | 1:43.76 | |
4 | 2 | Marcin Lewandowski | Polen | 1:44.08 | SB |
5 | 1 | Andrew Osagie | Storbritannia | 1:44.36 | SB |
6 | 5 | Duane Solomon | USA | 1:44.42 | |
7 | 8 | Pierre-Ambroise Bosse | Frankrike | 1:44.79 | |
8 | 7 | Abdulaziz Laden Mohammed | Saudi Arabia | 1:46.57 |
Referanser
Eksterne lenker
- Resultater 800 meter på IAAFs nettsted
- v
- d
- r
Verdensmestere på 800 m, menn
- 1983: Willi Wülbeck
- 1987: Billy Konchellah
- 1991: Billy Konchellah
- 1993: Paul Ruto
- 1995: Wilson Kipketer
- 1997: Wilson Kipketer
- 1999: Wilson Kipketer
- 2001: André Bucher
- 2003: Djabir Said-Guerni
- 2005: Rashid Ramzi
- 2007: Alfred Kirwa Yego
- 2009: Mbulaeni Mulaudzi
- 2011: David Rudisha
- 2013: Mohammed Aman
- 2015: David Rudisha
- 2017: Pierre-Ambroise Bosse
- 2019: Donavan Brazier
- 2022: Emmanuel Korir
- 2023: Marco Arop
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL
Autoritetsdata