Storbritannia under Sommer-OL 1956
Storbritannia under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Storbritannia under Sommer-OL 1956 i Melbourne/Stockholm | ||||||||||||
Deltakere: | 203 utøvere i 18 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | George MacKenzie | |||||||||||
Medaljer: Rang: 8 | Gull 6 | Sølv 7 | Bronse 11 | Totalt 24 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Storbritannia under Sommer-OL 1956. 203 portsutøvere fra Storbritannia deltok i 18 sporter under Sommer-OL 1956 i Melbourne og Stockholm. De kom på åttendeplass med seks gull-, sju sølv- og elleve bronsemedaljer. Bryteren George MacKenzie var landets flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1956 Melbourne / Stockholm | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Storbritannia | 6 | 7 | 11 | 24 |
Medaljevinnerne
Storbritannia under sommer-OL 1956 Melbourne/Stockholm | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Chris Brasher | Friidrett | 3000 m hinder, menn | 8.41,2 (OR) | |
Judy Grinham | Svømming | 100 meter rygg, damer | 1.12,9 (OR) | |
Richard McTaggart | Boksing | Lettvekt | ||
Gillian Sheen | Fekting | Florett, damer | 6 | |
Terence Spinks | Boksing | Fluevekt | ||
Frank Weldon på «Kilbarry» Laurence Rook på «Wild Venture» Albert Hill på «Countryman III» | Hestesport | Feltritt, lag | 355,48 | |
Thelma Hopkins | Friidrett | Høydehopp, damer | 1,67 meter | |
Derek Johnson | Friidrett | 800 meter, menn | 1.47,8 | |
Thomas Nicholls | Boksing | Fjærvekt | ||
Gordon Pirie | Friidrett | 5000 meter, menn | 13.50,6 | |
Arthur Brittain William Holmes Alan Jackson | Sykling | 187,7 km landevei, lag | 23 | |
Jean Scrivens Heather Armitage June Foulds Anne Pashley | Friidrett | 4 x 100 m stafett, damer | 44,7 | |
Robert Perry David Bowker John Dillon Neil Kennedy-Cochran | Seiling | 5½ meterklassen | 4050 poeng | |
Margaret Edwards | Svømming | 100 meter rygg, damer | 1.13,1 | |
Nicholas Gargano | Boksing | Weltervekt | ||
Derek Ibbotson | Friidrett | 5000 meter, menn | 13.54,4 | |
Alan Jackson | Sykling | 187,7 km landevei | 5.23.16 | |
John McCormack | Boksing | Lett mellomvekt | ||
Frank Weldon på «Kilbarry» | Hestesport | Feltritt | 85,48 | |
Terrence Smith Jasper Blackall | Seiling | Sharpie 12m² | 4859 | |
Graham Mann Ronald Backus Jonathan Janson | Seiling | Drake | 4547 | |
Wilfred White på «Nizefella» Patricia Smythe på «Flanagan» Peter Robeson på „«Scorchin» | Hestesport | Sprangridning, lag | 69 | |
Michael Wheeler Peter Higgins Derek Johnson John Salisbury | Friidrett | 4 x 400 m stafett, menn | 3.07,2 | |
Thomas Simpson Donald Burgess Michael Gambrill John Geddes | Sykling | 4000 m forfølgelsesritt | 4.42,4 |