Roing under Sommer-OL 1928
Roing var med på det olympiske programmet for sjuende gang under 1928 i Amsterdam. Konkurransene ble gjennomført i perioden 2. til 10. august. Det ble konkurrert i sju roøvelser, alle for menn .
Medaljer
Roing under Sommer-OL 1928 – Amsterdam | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | USA (USA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
2. | Storbritannia (GBR) | 1 | 2 | 1 | 4 |
3. | Sveits (SUI) | 1 | 1 | 0 | 2 |
4. | Italia (ITA) | 1 | 0 | 1 | 2 |
5. | Australia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tyskland (GER) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
7. | Canada (CAN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8. | Frankrike (FRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | Belgia (BEL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polen (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Østerrike (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 7 | 7 | 7 | 21 |
Resultat
Singlesculler
Plass | Land | Utøver | Tid |
---|---|---|---|
1. | AUS | Henry Pearce | 7.11,0 min |
2. | USA | Kenneth Myers | 7.20,8 min |
3. | GBR | Theodore Collet | 7.29,8 min |
Dobbelsculler
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1. | USA | Paul Costello Charles McIlvaine | 6.41,4 min |
2. | CAN | Joseph Wright, jr Jack Guest | 6.51,0 min |
3. | AUT | Leo Losert Viktor Flessl | 6.58,8 min |
Toer uten styrmann
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1. | GER | Kurt Moeschter Bruno Müller | 7.06,4 min |
2. | GBR | Terence O'Brien Robert Nisbet | 7.08,8 min |
3. | USA | Paul McDowell John Schmitt | 7.20,4 min |
Toer med styrmann
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1. | SUI | Hans Schöchlin Karl Schöchlin Hans Bourquin | 7.42,6 min |
2. | FRA | Armand Marcelle Edouard Marcelle Henri Préaux | 7.48,4 min |
3. | BEL | Léon Flament Francois de Coninck Georges Anthony | 7.59,4 min |
Firer uten styrmann
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1. | GBR | John Lander Michael Warriner Richard Beesly Edward Vaughan Bevan | 6.36,0 min |
2. | USA | Charles Karle William Miller George Heales Ernest Bayer | 6.37,0 min |
3. | ITA | Cesare Rossi Pietro Freschi Umberto Bonadè Paolo Gennari | 6.31,6 min |
Fire med styrmann
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1. | ITA | Valerio Perentin Giliante D'Este Nicolò Vittori Giovanni Delise Renato Petronio | 6:47,8 min |
2. | SUI | Ernst Haas Joseph Meyer Otto Bucher Karl Schwegler Fritz Bösch | 7:03,4 min |
3. | POL | Franciszek Bronikowski Edmund Jankowski Leon Birkholc Bernard Ormanowski Boleslaw Drewek | 7:12,8 min |
Åtter
- v
- d
- r
Boksing · Bryting · Fekting · Fotball · Friidrett · Hestesport · Moderne femkamp · Landhockey · Roing · Seiling · Stuping · Svømming · Sykling · Turn · Vannpolo · Vektløfting
Autoritetsdata